Strese bağlı saç dökülmesi, dönemsel olarak yaşanan bir problemdir. Stres, saç derisi sağlıklı yapısını kaybetmemesine rağmen aşırı saç dökülmesinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle saç dökülmesinin sona ermesi için stres yaratan durum ve olayların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kişinin yapmış olduğu bu ruhsal iyileşme süreciyle birlikte vücudun vermiş olduğu fiziksel tepki de sona erecektir.

Strese bağlı saç dökülmesi; yaşanan ağır bir travma, kişinin üzerinde hissetmiş olduğu baskı ve benzeri durumlarda görülebilmektedir. Aşırı saç dökülmesine sebep olan bu durumların ortadan kalkması halinde saç dökülme problemi de ortadan kalkacaktır.

Strese Bağlı Saç Dökülmesinin Tedavisi

Stres sebebiyle saç dökülmesinin yaşanması geçici bir problemdir. Bu sebeple cerrahi müdahaleye gerek duyularak, tedavi yoluna gidilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü stres tabanlı saç dökülmesinde saç derisi sağlıklı yapısını kaybetmemiştir. Saç derisinin esnekliğini ve işlevselliğini koruması da stresin ortadan kalkması halinde sorunun da ortadan kalkacağını göstermektedir. Bu noktada cerrahi operasyon yöntemini tercih etmek saçı daha fazla yıpratacaktır.

Saç dökülmesinin beklenenden uzun sürmesi halinde; uzmana danışmak yararlı olacaktır. Her ne kadar saç derisinde problem olmadığı sürece saç dökülmesi geçici olsa da stresin ortadan kalkmasının ardından uzun süre sorun devam ederse uzman desteği tavsiye edilmektedir. Uzman tarafından gerekli görülmesi halinde de saç ekimi veya mezoterapi gibi uygulamalar yapılabilir.

Dökülmenin Önüne Geçebilmek İçin Yapılabilecek Uygulamalar

Strese bağlı saç dökülmesinde, dökülmeyi önlemek ya da süreci kısaltmak adına bitkisel yollardan yararlanılabilir. Bitkisel maskeler ile saçın daha güçlü çıkmasına destek olunabilir. Ancak bu durum uzun vadede sonuç vereceği için kesin tedavi olarak görülmemektedir. Aşırı dökülmenin devam etmesi halinde kesin tedavi saç ekimi ile olacaktır.

Uzmanın Saç Ekimine Karar Verme Süreci

Saç dökülmesinin ne zamandan beri normalin üzerinde devam ettiği öğrenilmelidir. Bu durum yapılacak olan işleme karar verme aşamasında etkili olacaktır. Sonrasında ekim öncesi kontroller yapılarak, kişi belirlenen günde saç ekimi yapılmak üzere hazırlanmaktadır. Bu noktadan sonra doktor tarafından tavsiye edilen direktiflere mutlaka uyulmalıdır.