Erkeklerde en yaygın görülen saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesi olarak anılan ve genetik yatkınlıklara bağlı olarak ortaya çıkan andro genetik aç dökülmesi problemidir. Ancak erken yaşlarda bunun yanında çevresel faktörler, kullanılan kozmetik ürünler, hastalıklar ve tedavilerine bağlı olarak farklı nedenlerle saç dökülmesi problemi ortaya çıkabiliyor. Bu yazımızda saç dökülmesi problemi ile şeker hastalığı arasındaki bağlantıdan bahsedeceğiz.
Erkeklerde erken yaşlarda başlayan saç dökülmesi genetik nedenler ya da yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkabilecek karbonhidrat mekanizması bozuklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Bilim insanları karbonhisrat mekanizmasındaki bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan insülin direnci ile saç dökülmesi arasında bir bağlantı olduğundan uzun zamandır şüpheleniyordu ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma ile bu durum bilimsel olarak ispatlanmış oldu. Araştırma 35 yaşından önce saç dökülmesi problemi yaşayan erkekler üzerinde yapıldı ve şeker hastalığının etkileri gözlemlenirken diğer risk faktörleri de göz önünde bulunduruldu. Araştırmanın yapıldığı grupta aynı yaşlarda olan ancak saç dökülmesi problemi yaşamayan erkekler de bulunuyordu. Araştırmaya katılan deneklerin tıbbi geçmişleri, hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve gördüğü tedaviler, tansiyon, insülin, kolestrol değerleri gibi pek çok değer üzerinde inceleme yapıldı. İncelemeler sonucu tıbbi geçmişinde insülin direnci yani şeker hastalığı problemi yaşayan deneklerin buna bağlı olarak saç dökülmesi problemi yaşadıkları tespit edildi. Bu kişilerin saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalma riskinin 5 kata kadar arttığı sonucuna varıldı.

İnsülin Direnci Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi problemini tedavi etmenin en temel yolu insülin direncini kontrol altında tutmaktır. İnsülin direncinin başlıca belirtileri arasında aşırı kilo artışı, kilo verememe, şeker atakları, sık sık acıkma, yorgunluk hissi ve kadınlarda adet düzensizliği sorunları sayılabilir. Hastalık çoğunlukla hareketsiz bir yaşam tarzı süren ve düzensiz beslenen insanlarda ortaya çıkar. Strese bağlı olarak da ortaya çıkabilen insülin direncini kontrol altında tutmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, sık ama küçük öğünlerle yemek yenmelidir. Hayatınızda egzersize yer açmak da oldukça etkili bir çözümdür.