Saç dökülmesi bazı durumlarda kalıcı olmakla birlikte bazı durumlarda dönemsel olmaktadır. Kalıcı saç dökülmelerinde kişinin bulması gereken çözümler daha uzun vadeli olmalıdır. Böylelikle tekrar tekrar aynı işlemleri yaptırarak sağlıklı saç derisi, işlevsiz hale getirilmemiş olur. Ancak dönemsel saç dökülmelerinde uygulanabilecek tedaviler uzun vadeli olmak durumunda değildir. Bu sebeple saç dökülmesinin yaşandığı dönem boyunca yapılacak olan doğal takviyeler yeterli olacaktır.

Dönemsel Saç Dökülmesi İle Kalıcı Saç Dökülmesi Nasıl Ayırt Edilir?

Kalıcı saç dökülmesi çoğu zaman genetik faktörler sonucunda yaşanmaktadır. Bunun yanında yaşın ilerlemesi de kalıcı saç dökülmesine neden olmaktadır. Kalıcı saç dökülmelerini dönemsel saç dökülmelerinden ayıran en belirgin nokta, kalıcı saç dökülmelerinde saç derisinin işlev kaybı yaşamasıdır. Ancak bunun aksine dönemsel saç dökülmelerinde saç derisi, sağlıklı ve esnek yapısını korumaktadır. Bu sebeple de saç derisi işlevini yitirmediği için cerrahi bir operasyona ya da uygulanacak kimyasal tedavilere ihtiyaç olmamaktadır.

Sağlıklı Saç Derisinin Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Saçlarınızın uzama süresinde ya da canlılığında herhangi bir kayıp yaşanmadıysa saç derisi sağlıklıdır. Çünkü saç derisinin işlevselliğini sürdürdüğünün en belirgin kanıtı saçlarınızın orantılı uzamasıdır. Bunun yanında saçlarınızın normal yapısından daha ince gözüküyor olması da yeterli besleyiciliği almadığını göstermektedir. Bu durum da saç derisinin sağlıklı yapısını kaybetmeye başladığını gösterecektir.

Dönemsel Saç Dökülmesinin Nedeni

Çoğu kez mevsimsel değişiklikler dönemsel ve aşırı saç dökülmelerine yol açmaktadır. Ancak mevsim değişikliklerinin yanında etki gösteren bazı dış etmenler de söz konusu olabilmektedir. Örneğin; yaralanmanın ardından geçirilen cerrahi operasyon, hamilelik, uzun süreli geçirilen ağır ve ateşli hastalıklar, kanser tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Örnekler ve benzeri tipteki saç dökülmelerinde saç derisi sağlıklı yapısını kaybetmemiştir. Bu nedenle de herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayacaktır. Çünkü saç derisinin sağlıklı olduğu durumlarda dökülen saçlar kısa süre içerisinde tekrar çıkmaya başlayacaktır.

*Örneklerde verilen dış etkenler sonrasında saç dökülmesi anormal ve aşırı şekilde uzun süreli devam ettiği takdir de mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bu noktada cerrahi müdahale (saç ekimi, PRP vb.) doğru tercih olacaktır.