Doğal saç bakımı konusunda oldukça işinize yarayacak iki adet maske tarifi ve birkaç ipucu paylaşacağız.

Öncelikle saçlarınıza oryal, boya gibi kimyasal işlemler uygulamamak, saç şekillendirme, fön gibi ısıl işlemlerden uzak durmak saçlarınızın doğal yağlarını korumasını sağlayarak daha sağlıklı ve hızlı uzayana saçlara kavuşmanızı sağlar.

Çam Terebentin Yağı Maskesi

Çam terebentin yağı saç köklerini güçlendirici etkisiyle özellikle yavaş uzayan saçlar ve saç dökülmesi için tercih edilse de her saç tipi için faydalı bir bakım yağıdır. Çam terebentin kullanırken aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli etken yağın oldukça güçlü ve yakıcı olduğu ve tek başına kullanılması durumunda ciltte tahrişe neden olabileceğidir. İki tür kullanımı vardır. Bunlardan ilki şampuan ile karıştırarak kullanmak. 400 ml şampuan için 20 damla çam terebentin yağı yeterli olacaktır. Sık kullanımının bir zararı olmamakla birlikte gözlerle temasından kaçınılmalıdır.
Bir diğer kullanım şekli ise tercihen tatlı badem yağı ya da isteğe bağlı olarak zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, biberiye yağı gibi doğal yağlarla karıştırmaktır. Kürü hazırlamak için 8-10 damla çam terebentin yağını, 8-10 damla tatlı badem yağı ile karıştırarak tüm saçınıza uygulayın. Saçınızı streç film ile sararak bir saat bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. İşlemi ayda 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Aloe Vera Maskesi

Aloe veranın saçlara faydası herkes tarafından bilinir. Özellikle kepekli ve yavaş uzayan saçlar için tercih edilir. Saçlarınızın nem ve yağ dengesini düzenleyerek daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemler; aktarlardan temin edebileceğiniz 2 adet aloe vera yaprağı ve yarım limon ya da 8 – 10 damla limon suyu. Aloe vera bitkisini temin edemediyseniz aloe vera jeli de kullanabilirsiniz. Kürü hazırlamak için yaprakların içinde bulunan özü önce yanlarını sonra üst ve alt kısımlarını kesmek suretiyle çıkarın. Limon suyu ile iyice karıştırdıktan sonra tüm saçınıza uygulayın ve saçınızı duş bonesi ya da streç film ile sarıp 20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın. İşlemi haftada bir tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Hazırladığınız karışımı cilt bakımı için de kullanabilirsiniz.