5 May Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonları, günümüzde kolay yapılan ama bir hayli önem arz eden operasyonlardır. Operasyon öncesinde deneyimli bir doktor araştırmak, operasyon sürecinde ve sonrasında doktor önerilerine uymak gerekir. Çünkü kullanılan saç bakım ürünlerinde veya süreçte yapılan bazı hatalar, operasyonun başarısını önleyecektir.

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler; saç ekimi tamamlandıktan sonra, ilk on gün oldukça önemlidir. Yaralar iyileşmeden; güneşe, rüzgâra veya yağmura çıkmak, saç derisini ve ekilen saç köklerini tehlikeye atar. Yine kullanılan saç bakım ürünlerinin dikkatli seçilmesi gerekir.

Saç ekimi sonrasında kullanılan şampuanlar; saç ekiminden 24 saat sonra, ilk pansuman yapılır. Bu pansumanın amacı hem bölgenin mikrop kapmasını önlemek hem ilk saç yıkamasının klinik ortamında yapılmasıdır. Saç derisini fazla yıpratmadan, ekilen saç köklerine zarar vermeden yapılan ilk saç yıkamanın, klinik tarafından belirlenen şampuanlar ile yapılması gerekir. Daha sonra ev ortamında kullanılan şampuanların ph derecesi 5.5 olmalıdır.  Yine içeriğinde SLS, SLES veya paraben bulunan şampuanlar, ekilen saç köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Saç ekimi yapan kliniklerin, kendi sattığı veya önerdiği şampuanlar mevcuttur. Bu ürünlerin içinden, yoğun biotin içeren şampuanlar kullanılabilir.

Saç ekiminden sonra ilk saç yıkamada nelere dikkat edilir; operasyondan sonra evine çıkan hasta, 24 saat sonra tekrar çağırılır. Klinik ortamında yapılan yıkamada, saç derisine hafif masaj yaparak, bastırmadan saçlar yıkanır. Bu ilk yıkamanın ardından, diğer yıkamalar ev ortamında yapılır. Fakat her gün bir veya iki defa yıkanması gereken saç derisine, bastırmamak veya fazla hırpalamamak önemlidir.

Saç ekiminde başarıyı artıran tedaviler; saç ekiminin başarısını etkileyen diğer husus, saç derisini güçlendiren vitamin takviyeleridir. Günümüzde saç ekimi yapan kliniklerin birçoğunda, mezoterapi uygulaması kullanılır. Özel hazırlanmış vitamin karışımları veya kişinin kendi kök hücreleri, laboratuarda işlemden geçirilerek, saç derisine nakledilir. Saç ekiminden bir hafta önce başlanan ilk seans, saç derisini güçlendirerek, saç köklerini ekim işlemine hazırlayacaktır. Diğer seanslar, saç ekimi sonrasında devam eder. Ekilen saçların daha büyük oranda çıkmasını sağlayan, mevcut saçlardaki dökülmeyi engelleyen uygulamalardır.