3 May Saç Ekimi

Saç ekiminde gelişen teknoloji ve bu teknolojinin etkin ve verimli kullanılması ile daha eski dönemlerde saç ekiminde karşılaşılan problemler ortadan kalkmıştır. Saç sorunu yaşayan kişiler, istedikleri ve kendilerine uyan saç ekim yöntemi ile kaybettikleri saçlarına tekrar kavuşabilmektedir.

Saç ekimi için günümüzde en sık kullanılan yöntemler ise FUE ve FUT yöntemidir. Bu yöntemler aracılığı ile kişiler kısa sürede kaybettikleri saçlarına tekrar sahip olabilmektedir. Saç ekiminde kullanılan FUE ve FUT yöntemlerinin uygulama süreçleri, özellikle saç kökü alma işlemi bakımından farklılık göstermektedir.

Saç Ekiminde Cerrahi Operasyon

FUE saç ekim yönteminde, saç kökleri tek tek alınırken FUT saç ekim yönteminde iki kulak arasından, saç derisi ile birlikte cerrahi bir operasyon ile saç kökleri alınmaktadır. Cerrahi bir operasyon olmadığı için, FUE saç ekim yönteminde herhangi bir dikiş atılmazken FUT saç ekim yönteminde, saç köklerinin alındığı bölgeye dikiş atılmaktadır.

FUT saç ekim yöntemi kullanılarak yapılan saç ekim işlemlerinde, saç köklerinin alındığı bölgeye iki tür dikiş atılmaktadır. Çözünmeyen ve çözünen türden olan bu dikişlerin, en belirgin farkları kafa derisinde çözünebilen dikiş türü atılan kişilerde, tekrar dikişin alınmasına gerek duyulmayışıdır.

Saç ekimi sırasında çözünmeyen dikişler kullanılarak yapılan saç ekim işleminden 14 gün geçtikten sonra, kişinin bu dikişleri aldırması gerekmektedir. Ancak kafa derisinde çözünebilen dikişlerin kullanıldığı saç ekimlerinde ise saç ekimi sonrasında dikişlerin aldırılması gibi bir işlem yapılmamaktadır.

Saç Ekiminde Sırasında Çözünmeyen Dikişlerin Kullanılmasının Sonuçları

Saç ekimi sırasında çözünmeyen dikişlerin kullanılması, sonucunda dikiş atılan yerde bir miktar iz kalabilmekte ve kişinin saç ekimi sonrasında iyileşme süreci dikişlerin alınmasına bağlı olarak biraz uzayabilmektedir. Bunun yanında saç ekim sonrasında dikiş atılan bölgelerin, bakımının iyi yapılması gerekmektedir.

Cerrahi bir operasyon eşliğinde yapılan saç ekim işleminde, ister kafa derisinde çözünmeyen ister ise kafa derisinde çözünen dikişiler kullanılsın, saç ekiminden istenilen verimin alınması ve iyileşme sürecinin kısalması adına, azami dikkat edilmelidir. Saç ekim işleminin bir ameliyat olduğu unutulmamalı ve süreç bu şekilde planlanmalıdır.