1 May Saç Ekimi

Bundan birkaç yıl önce, yani ilk zamanlarda yapılan saç ekimi operasyonları, genellikle FUT tekniği kullanılarak yapılan operasyonlardı. FUT tekniği ile saç ekimi cerrahi bir müdahale gerektiren, saç derisinde kesiler açılan bir işlemdir. Bu sebeple hastanede yatmayı gerektirebilir. Fakat son yıllarda daha sık tercih edilen FUE tekniği ile saç ekimi, hastanede yatmayı gerektirmez. Yani daha çok daha kolay bir işlemdir. FUE tekniği saç ektiren kişinin hayatını, uzun süre aksatmayan bir işlem olduğu için, operasyon sırasında veya sonrasında refakatçiye gerek bulunmaz. Saç ekimi işlemi, yaklaşık 2-4 saat içinde tamamlanır ve kişi aynı gün evine çıkar.

FUE Tekniği İle Saç Ekimi İçin Refakatçiye İhtiyaç Var Mıdır?

FUE tekniğinde, lokal anestezi kullanılır. Saç ektiren kişinin ense bölgesinde yer alan sağlıklı saçlar seçilerek, saçsız bölgelere nakledilir. Bu işlem sırasında, hasta gazete veya kitap okur. Hatta hiçbir acı hissetmediği için, bulmaca çözer. Operasyon tamamlandıktan sonra ise kişi hemen evine çıkar. FUE tekniği ile saç ekiminde, her hangi bir kesi söz konusu değildir. Saç ekimi tamamlandıktan sonra evde kullanılan ağrı kesiciler, operasyonun hafif ağrılarını dindirecektir. İyileşme süresi ise 10 gündür. Fakat bu süre içinde saç ektiren kişinin evine kapanması gerekmez. Yalnızca rüzgâr, yağmur ve güneşten saç derisini korumak yeterlidir. Yani saç ekimi operasyonları, günümüzde kısa ve ağrısız operasyonlar olarak bilinir. Operasyon sırasında veya operasyon sonrasında, refakatçiye ihtiyaç bulunmaz.

Saç Ekiminde Başarı Neye Bağlıdır?

Saç ekimi operasyonlarını sık yapan deneyimli plastik cerrahların yaptığı operasyonlar, beklenilen sonucu verecektir.  Fakat günümüzde başka branşlardan doktorlar da saç ekimi yapmaktadır. El becerisi kadar görsel beceri de gerektiren saç ekimi operasyonunda, en başarılı sonuç için, uygun bir plastik cerrah ile çalışmak faydalı olur. Operasyon öncesinde, saç analizi ve kişiye özel saç tasarımı yapan klinikler, mevcut saç sıklığını dikkate alarak, saç ekimi yapmaktadır. Bu sebeple saç ekimi için maliyet araştırması yapmadan önce, doktor deneyimi ve klinik donanımını araştırmak faydalı olur.