2 May Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonunda ilk amaç, kişinin yüz şekline en uyumlu saç ekiminin yapılmasıdır. Bazı insanların saçlarındaki dökülme oranı, çok fazla olabilir. Böyle durumlarda, saç kökleri ilk olarak ense bölgesinden alınır. Fakat ensede yer alan greftler yeterli gelmediğinde, sakal kökleri saç ekiminde rahatlıkla kullanılmaktadır. Tüm deri için saç ekimi gerektiğinde, sakal kılları saç ekimi için yeterli olmaz. Yalnızca alın veya tepe gölgesi için, bölgesel saç ekiminde sakal kılları kullanabilir.

Saç Ekiminde Sakal Köklerinin Kullanılması

Saç ekimi operasyonundan önce, ilk olarak planlama yapılır. Daha sağlıklı yapısı sebebi ile ensede yer alan greftler tercih edilir. Fakat ense bölgesinde kök alınan bölgelerden, tekrar saç çıkmayacağından, bu bölgeden sınırlı sayıda saç kökü alınabilmektedir. Saç ekimi sırasında diğer tercih, sakal bölgesinde yer alan köklerdir. Bu kökler, diğer bölgelere göre daha fazla saç köklerine benzer. Saç derisine nakledilen sakal kökleri, kısa süre içinde saç telleri ile benzer bir görüntü kazanır. Fakat sakal bölgesinde yer alan kökler, sınırlıdır. En fazla 1000 kök, saç ekiminde kullanılır. Ayrıca, nakledilen sakal köklerinden tekrar sakal çıkmaz. Bu bölgeler boş kalacaktır.

Saç Ekimi Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç ekimi, kolay gibi görünen ama oldukça dikkat gerektiren bir operasyondur. Çünkü dikkat çeken bir bölge olan saç derisine, alın bölgesi ve tepe bölgesi için diğer bölgelerden daha dikkatli ekim yapılmalıdır.

Alın bölgesinde meydana gelen kellik için saç ekimi yapılırken, kişinin alın yapısı ve diğer bölgelerde yer alan saçların sıklığı dikkate alınmalıdır.

– Tepe bölgesine saç ekimi sırasında, saçlar kavisli şekilde iç içe yerleştirilmelidir. Yine tepe bölgesine saç ekimi için, diğer bölgelerdeki saç sıklığı dikkate alınmalıdır.

– Her insanın saç yapısı bir birinden farklıdır. Bazı insanlarda kalın telli saçlar, bazı insanlarda ise daha ince telli saçlar yer alır. Kalın telli saçlarda, daha az sayıda greft yerleştirmek saç derisin kapatır. İnce telli saçlarda ise daha fazla oranda saç kökü kullanmak gerekecektir.