Her şeyin estetik ölçütlerle değer kazanır hale geldiği günümüz dünyasında bakımlı ve güzel saçlar kadın erkek herkesin vazgeçilmezi. Ancak bakımlı saçlara kavuşacağım derken uyguladığınız işlemler ya da çevresel, hormonal, genetik vb. Faktörler saçlarınızın dökülmesine neden olarak sizi mutsuz edebilir. Yapmanız gereken ilk olarak saç dökülmenizin neden kaynaklandığını tespit etmektir.

Bu yazımızda saç dökülmesi ve vitaminlerin ilişkisini inceleyeceğiz.

Saç Dökıülmesine Neden Olan Vitamin Eksiklikleri

Çinko Eksikliği: Sık rastlanan vitamin eksikliklerinden biri olan çinko esnekliği saç dökülmesi probleminin yanında iştahsızlık, büyüme hızında gerileme, zihinsel bozukluklar,enfeksiyona karşı zayıflık gibi şikayetlere de neden olabilir.

Normal şartlarda sağlıklı bir insanının kanındaki çinko miktarı 60mikrogram/dl veya daha fazla olmalıdır. Bu miktardan az olması durumunda çünko eksikliği görülürken , bu miktarın çok üzerinde çinko bulunması da bulantı, kusma hatta çinko zehrlenmesi gibi ciddi şikayetlere neden olabilir.

Eğer çinko eksikliği nedeniyle saçlarınızın döküldüğünü düşünüyorsanız çinko bakımından zengin peynir, kırmızı ya da beyaz et,balık, patates, tahıl,kuru fasülye, lahana gibi çinko bakımından zengin gıdaları tüketebilirsiniz.

Biotin Eksikliği: Biotin eksikliği nadir görülen bir problem olmakla birlikte saç dökülmesinin yanında kaslarda güçsüzlük,mantar, anemi,cilt kuruluğu gibi şikayetlere de yol açabilir.

Normal şartlarda günlük biotin ihtiyacı 35-60 mikrogramdır. 35 mikrogramdan az biotin alınması durumunda biotin eksikliği problemi ortaya çıkar.

Biotin eksikliği problemi olanlar tavuk eti, kuzu eti,karacğer, tam buğday ekmek, balık, süt, peynir gibi biotin bakımından zengin gıdalar tüketerek bu açığı kapatabileceği gibi hap şeklinde biotin takviyeleri de alınabilir.

Demir Eksikliği: Kadın ve erkeklerde saç dökülmesi probleminin yaygın nedenlerinden olan dmir eksikliği problemi beraberinde halsizlik, konsantrasyon eksikliği,ciltte solma gibi problemlere de neden olabilir.

Demir eksikliği yetersiz veya dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkan bir hasalıktır. Ancak emilim problemleri, fazla miktarda A vitamini tüketimi, yaralanma sonucu fazla miktarda kan kaybetme ya da kadınlarda adet kanaması gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği nedeniyle saçlarınızın döküldüğünü düşünüyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almanız tavsiye edilir.