4 May Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonunun en önemli kısmı greft alım kısmıdır. Ekim işlemi öncesinde greft köklerinin hangi bölgeden alınacağı ve alınacak kök sayısı belirlenmelidir. Sonrasında ekim işlemi başlayabilecektir.

Greft Sayısı Neye Göre Belirlenir?

Greft sayısı sabit değildir. Bu sebeple saç ekimi yapılacak olan kişinin ekim öncesinde uzman kişi tarafından görülmesi gerekmektedir. Ekim yapılacak bölgenin genişliği ihtiyaç duyulan greft sayısını da belirleyecektir. O nedenle sayı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Greft Sayısını Kim Belirler?

Sayı ekim yaptıracak kişi tarafından belirlenemez. Doktorun tavsiyesi üzerine ideal rakam belirlenecektir. Bu nedenle ekim işlemi öncesinde yapılan muayeneler esnasında greft sayısına karar verilir. Köklerin alınacağı bölge de bu muayeneler sırasında belirlenecektir.

Greft sayısının belirlenmesinde yalnızca ekim yapılacak olan alanın genişliğine dikkat edilmez. Aynı zamanda köklerin alınacağı bölgenin yapısı ve o bölgede bulunan kök sayısı da belirleyici olacaktır. Amaç sağlıklı köklerin alınması olduğu için kök alımının yapılacağı bölgeye karar verilmesi de en hassas adımlardan birisi olmaktadır.

Greft Alımı İçin İdeal Bölgeye Nasıl Karar Verilir?

İdeal bölgeye karar verilirken, köklerin sağlamlığı ve işlev görebiliyor olması önemlidir. Çünkü kök alımı yapılıp, ekim gerçekleştirildikten sonra saçların dökülme oranı minimum seviyede tutulmalıdır. Bu durum hem hastanın morali hem de saçların çok daha sağlam tutunabilmesi için önem taşır. Bu hususlar göz önünde tutulduğunda greft alımı yapılacak bölgedeki köklerin ne derece önemli olduğu görülmektedir.

İdeal Bölge; genel olarak ense bölgesi olarak görülmektedir. Çünkü orada bulunan saç kökleri çok daha sağlamdır ve bu durum da saçların dökülmemesini sağlamaktadır. Ense bölgesinden alınan kök ile yapılan saç ekiminde başarı oranı oldukça yükselecektir.

Kök alımı yalnızca ense bölgesinden değil, sakal, göbek ve benzeri bölgelerden de yapılabilmektedir. Ancak bu bölgelerden alınan kökler ense bölgesine kıyasla daha zayıf ve deriye tutunması zor olacaktır. Bu nedenle de greft alımı öncesinde ilk bakılan bölge ense bölgesi olmaktadır. Ense bölgesinde yeterli kök sayısının olmaması durumunda alternatif bölgeler değerlendirmeye alınmaktadır.