Erkeklerde yaşla beraber ortaya çıkan kellik oldukça sık rastlanan bir durum. Orta yaşlardan itibaren kiminin saçının alın çizgisinden kiminin tepeden açılmaya başladığı ya da tamamen kel kaldığını görülür. Ön taraflardaki ya da tepedeki açılmanın diğer bölgelere doğru ilerlemesi şeklinde yavaş yavaş oluşan saç dökülmesine müdahale edilmezse sonuç kelliğe varıyor.
Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni genetik yatkınlıklara bağlı olarak erkeklik hormonu olan testesteronun etkisiyle ortaya çıkar. Bu tip saç dökülmesine halk arasında erkek tipi saç dökülmesi denir. Nadiren kadınlarda da görülebilen erkek tipi saç dökülmesinin tıbbi adı andro genetik alopesidir. Andro genetik saç dökülmesine neden olan sorunlar genel olarak üç başlıkta tarif edilir.

Erkelerde Kellik Sorununun Nedenleri

Bunlardan ilki DNA yoluyla kelliğe neden olan genetik kodların anne ya da baba tarafından kişiye aktarılmasıdır. Ancak bir kişinin anne ya da babasının kellik sorunu yaşaması mutlaka kendisinin de kellik sorunu yaşayacağı anlamına gelmez. Kelliğin ortaya çıkması başka çevresel faktörlere de bağlıdır.
İkinci olarak hormonal nedenler gelir. Hormonal nedenlerle saç dökülmesi erkek üreme hormonu olan testesteron ile 2 hidrojenin 5 alfa redüktaz enzimi aracılığıyla bir araya gelmesi sonucu oluşan dihidrotestesteron hormonudur. Bu hormon vücudun başka bölgelerindeki kıl köklerini güçlendirirken saç hücrelerini zayıflatır ve zamanla yeni saç üretemez hale gelir. Bu tip saç dökülmesinin tedavisinde DHT hormonunun üretimini engelleyecek ilaçlar kullanılır.
Son olarak saç dökülmesinin yaygın nedenleri arasında yaşlılık gelir. Yaşlılık sonucu yavaşlayan metabolizma ve kan akışı ile birlikte saç hücreleri yeterince beslenmenize yeni saç üretemez hale gelir. Saçlar önce güçsüzleşir sonra da tamamen dökülür ve kellik sorunun ortaya çıkar.
Kellik sorunu bunlar dışında çevresel faktörlere, yaşanılan hastalıklara ya da tedavilerine, kullanılan ilaçlara, beslenme alışkanlıklarına vb. birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi probleminin kelliğe varmadan tedavi edilmesi için hangi nedenle saçlarının döküldüğünün tespiti son derece önemlidir.
Son olarak saçlar strese bağlı olarak da dökülebilir. Saçlarınız dökülüyorsa strese girerek daha da körüklemeyin. Unutmayın saç dökülmesi durdurulabilir ve saç hücreleri ölmemiş ise saçlarınızı geri kazanabilirsiniz.