Saç dökülmesi probleminin bilinen pek çok nedeni var. Bunlar genel olarak genetik yatkınlıklar, stres, hormonal nedenler, hastalıklar ve ya tedavileri, yanlış beslenme alışkanlıkları ya da saça uygulanan kimyasal işlemler olarak sıralanabilir. Ancak son zamanlarda bu sebeple ile birlikte cinsel hayatın saç dökülmesi problemi üzerindeki etkisi tartışılmaya başlandı.
Erkeklerde saç dökülmesinin temel nedeni genetik yatkılıkların yanında hormonal nedenlerdir. Bu hormonal nedenlerin başında ise dihidrotestesteron yani DHT hormonu gelir. DHT hormonu erkek üreme hormonu olan testesteron ile iki hidrojenin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Etken madde 5 alfa redüktaz enzimidir.
DHT hormonu ejeküle olma yani mastürbasyon ya da cinsel ilişki sonucu boşalma nedeniyle üretilir ve saç hücrelerinin güçsüzleşmesine yol açarak önce saç kalitesini düşürür sonra da saç dökülmesi problemine yol açar. Ancak bu her erkeğin aynı problemle karşılaşacağı anlamına gelmez. DHT hormonu ile birlikte hormona aracılık eden reseptörlerin de bulunması gerekir.
Genetik yatkınlık ve DHT hormonu nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesi problemini engellemenin farklı yolları vardır. Bunlardan ilki DHT hormonunun oluşumunu azaltacak finastreid içerikli ilaçlar kullanmak. Finasterid DHT hormonunun oluşumuna aracılık eden 5 alfa redüktaz enziminin çalışmasını engelleyerek DHT oluşumunun önüne geçer. Kullanılan doza göre ilacın başarı oranı değişmekle birlikte saç dökülmesi probleminde %75’e varan azalma görülebilir.
Finasterıd içerikli ilaçların olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileridir vardır. Bunlar; cinsel istekte azalma, memelerde büyüme ve hassasiyet ve depresyon belirtileri şeklinde ortaya çıkabilir.
İkinci olarak finasterid maddesinin alternatifi olan dutasterid içerikli ilaçlar tercih edilebilir. Dutasterid maddesi finasterid gibi 5 alfa redüktaz enzimini bloke ederek çalışmasını engeller ve bunun sonucunda DHT hormonu üretilmez. Başarı oranı finastreide göre daha yüksektir. Kandaki DHT hormonu seviyesini %85’e kadar düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ancak dutasterid içerikli ilaçlar yoğunlukla prostat problemine yönelik olarak üretilmiştir ve düşük dozları bulunmamaktadır.
Son olarak bahsettiğimiz her iki maddeye de alternatif olabilecek propacilden ve propacil içerikli ilaçlardan bahsedeceğiz. Propacilin çalışma mantığı tıpkı finasterid ve dutasterid gibidir. 5 alfa redüktaz enzimini bloke ederek çalışmasını engeller. Bölgesel kullanılan ilaç etkin sonuçlar verdiği gibi finasteridin yol açtığı yan etkilere de neden olmaz.