4 May Saç Ekimi

Günümüzde saç ekimi için geliştirilen tekniklerin tamamı, bıyık ekimi için kullanılabilmektedir. Hatta bıyık bölgesi daha dar bir alan olduğu için, saç ekimi kadar uzun sürmez. Saç ekiminde acısız bir teknik olarak bilinen FUE tekniği ile bıyık ekimi, 1-2 saat içinde tamamlanır. Ekilen bıyıkların çıkması ise saç köklerinden çok daha kısadır. Yapılan işlemde iz bırakmayan yöntemler kullanıldığı için, dikkat çeken bir bölge olan bıyık bölgesinde, kalıcı hiçbir iz bulunmaz.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Erkek çocukları, ergenliğe girdikten sonra, yavaş olarak bıyık ve sakal tüyleri belirir. Fakat bu tüyler, bazı çocuklarda hiç çıkmaz veya seyrek olarak çıkar. Bu durum ise arkadaşları arasında dalga geçilmesine neden olur. Dolayısı ile psikolojik sorunlar yaşanması kaçınılmazdır. Bıyıkların hiç çıkmayışı veya seyrek olarak çıkışı, aslında horonların ve genetik yapının etkisi iledir. İlk olarak doktora başvurmak gerekir. Bazı durumlarda hormon dengeleyen tedaviler, erken dönemde bıyık kıllarının tekrar çıkması için faydalı olacaktır. Fakat geç kalındığında, ancak bıyık ekimi operasyonu ile sağlıklı bıyıklara kavuşmak mümkün olur.

Bıyık ekiminde donör bölge; saç yapısı ile bıyık yapısı, bir birine benzerlik gösterir. Bu sebeple bıyık ekimi operasyonunda, donör bölge olarak, yine ense bölgesi tercih edilir. Ensede yer alan sağlıklı saç kökleri, dikkatli bir işlem ile çıkartılarak, bıyık çizgisine nakledilir. Bıyık ekiminde, hastanın acı duyması mümkün değildir. Bıyıklar için yaklaşık, 300-1000 kök yeterlidir. Bıyık ekimi operasyonu tamamlandıktan 5-6 gün sonra, traş olmak mümkündür. Yani sosyal hayatı aksatan bir işlem değildir.

Bıyık ekimini hangi doktor yapar; saç ekimi gibi sorunlarda, plastik cerrahlar daha başarılı sonuçlar ortaya çıkartır. Bıyık bölgesi de hem görsel deneyim hem el becerisi gerektiren bir uygulamadır. Bu sebeple bıyık ekimi için, plastik cerrah ile çalışmak daha faydalı olacaktır.

Bıyık ekimi fiyatları; saç ekimi, sakal ekimi gibi operasyonlarda, bıyık bölgesinden daha fazla kök nakletmek gerekir. Bu sebeple bıyık ekimi fiyatları, diğer uygulamalara nazaran daha hesaplıdır. Üstelik ekilen bıyıklar, diğer bıyık köklerinden daha dayanıklı olacaktır.