Saçın yavaş ve sağlıksız uzaması günümüzde oldukça sık karşılaşılmakta olan ve çoğu zaman büyük dertlere yol açan sıkıntılı bir durum. Saçlarını hızlıca ve sağlıklıca uzatmak isteyen insanlar birçok farklı yönteme başvurmakta. Sorun ne kadar yaygın olursa tedavisi de o kadar yaygın olduğundan kaynaklı piyasada bir çok ilaç ve bitkisel tedavi bulunmakta. Her yöntem tabii ki de olumlu sonuçlar doğuran yöntemler olmayabiliyor. Bazen saçınıza iyilik yapmak isterken onu daha kötü bir hale sokabilirsiniz. O yüzden uygulayacağınız yöntemleri dikkatlice seçmeli ve araştırmalısınız. Biz size bugün tamamen doğal olan ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz iki saç maskesi tarifini paylaşacağız. Ardıç yağı ve ceviz yağı maskesi günümüzde oldukça fazla kullanılan ve fazlasıyla olumlu sonuç alınan iki maske tarifi.

Ardıç Yağı Maskesi

Ardıç yağı güçlü antiseptik içeriği nedeniyle özellikle saç derisinde oluşabilecek egzama, mantar gibi mikrobik hastalıklara çözüm sunar. Aynı zamanda saç diplerinizde kalan saç şekillendirici kimyasalları temizlemek için de güçlü bir arındırıcıdır. Maskeyi hazırlamak için 8-10 damla ardıç yağını isteğe bağlı olarak zeytinyağı, biberiye yağı, tatlı badem yağı ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırıp benmari usulü ısıttıktan sonra ılımasını bekleyerek tüm saçınıza uygulayın. Saçlarını streç film ile sarıp 30 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın. Saç derisi problemlerinin çözümü için haftada 2 kez, saç bakımı için haftada bir kez kullanımı yeterli olacaktır.

Ceviz Yağı Maskesi

Ceviz yağı saç bakımının olmazsa olmazlarındandır. İçeriğindeki yüksek oranda omega 3 ve 6 saç köklerinizi güçlendirerek saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Saç derisinden kirden arındırarak saçınızın yağ ve nem dengesini sağlar, daha güçlü ve parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan renk eşitsizliklerini eşitlemenizi sağlar. Ceviz yağı maskesi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler aktarlardan temin edebileceğiniz 8-10 damla ceviz yağı, 2 adet yumurta sarısı, 3 damla biberiye yağı. Malzemeleri bir araya getirip iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra yıkayın. Daha iyi sonuç almak için haftada iki kere tekrar edebilirsiniz.